План-конспект уроку української
мови
Тема: Урок –програма
телепередач на тему «Пряма мова. Діалог.»
Мета: узагальнити та систематизувати знання про пряму мову та
непряму мову, діалог, рівень навчальних досягнень учнів з даної теми,
вдосконалити вміння інтонувати речення з прямою мовою, будувати діалог та розставляти розділові знаки
в реченнях з прямою мовою та в діалогах; розвивати творчі здібності учнів,
пам'ять, увагу, спостережливість; сприяти вихованню в учнів правильного
спілкування в сім’ї, шанобливого ставлення до родини.
Обладнання: картки, презентація.
Тип уроку:
узагальнення та систематизація знань.
Вид уроку:
програма телепередач.
Хід уроку
I.Організаційний момент
1.
Емоційна підготовка
учнів до уроку.
Вчитель:
Загадка.
«Вона нічого не коштує, але створює багато чого. Вона збагачує тих, хто її одержує, не збіднює тих, хто її дарує. Вона триває мить, а у пам’яті лишається надовго. Немає багатіїв, хто міг би прожити без неї, і немає таких бідних, які не стали б багатші її милістю. Вона створює щастя в домі, атмосферу доброзичливості у справах і є паролем для друзів. Водночас її не можна ані купити , ані випросити, ані позичити, ані вкрасти, бо вона цінність, яка не принесе жодної користі, якщо не йтиме від чистого серця» (посмішка)
«Вона нічого не коштує, але створює багато чого. Вона збагачує тих, хто її одержує, не збіднює тих, хто її дарує. Вона триває мить, а у пам’яті лишається надовго. Немає багатіїв, хто міг би прожити без неї, і немає таких бідних, які не стали б багатші її милістю. Вона створює щастя в домі, атмосферу доброзичливості у справах і є паролем для друзів. Водночас її не можна ані купити , ані випросити, ані позичити, ані вкрасти, бо вона цінність, яка не принесе жодної користі, якщо не йтиме від чистого серця» (посмішка)
- Усміхайтеся! І люди, зігріті вашою усмішкою, прихиляться до вас.
Усміхайтеся! І це приведе вас до щастя.
Усміхнемось веселенько.
Ще один важливий крок
Зробимо за цей урок.
Глибше вивчимо ми мову
Солов’їну і чудову.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
Ще один важливий крок
Зробимо за цей урок.
Глибше вивчимо ми мову
Солов’їну і чудову.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
Зверніть, будь ласка, увагу на смайли, які розташовані на дошці. Підніміть, будь ласка, руки ті в кого веселий настрій, як на першому малюнку, а тепер ті в кого – сумний, як на другому. Впевнена, що в кінці уроку у всіх буде веселий та піднесений настрій.
Епіграфи
уроку:
«Найвище щастя і радість людська
— спілкування з людьми» - писав В.Сухомлинський.
Біблія однією з
головних заповідей проголосила: «Поважай батька і матір своїх».
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
-
Сьогодні в нас урок
незвичайний, який відрізняється від попередніх. Всі ви любите дивитися
телевізор. А чи задумувалися ви , як
створюють програми телебачення. Створюють їх люди багатьох професій: редактори,
журналісти, оператори, диктори. Уявімо, що ми зараз працюємо над створенням
програми телепередач. Звичайно, є багато студій – «Інтер», «1+1», а ми з вами
попрацюємо на телестудії «Гайове». Що це за телестудія ? Зверніть увагу на
заставку «Програма телепередач»:
ü «Хочу запитати»
ü «Поради щодо
спілкування»
ü «Покращ настрій рідній людині»
ü «З джерел народної мудрості»
ü «Малі мудреці»
ü «Я тобі – ти мені»
ü «В гостях у
Сухомлинського»
ü «Шкільна сміхопанорама»
ü «В гостях у казки»
.
ü «Юні редактори»
ü “Бліц-інтерв’ю”.
III.Узагальнення
і систематизація вивченого
1.
Передача «Хочу
запитати»
Сьогодні ми поговоримо про те, як
бути приємним співрозмовником.
Адже протягом дня ви спілкуєтеся з
багатьма людьми. З ким?
Це велике щастя – вслухатися у звучання чудових слів людської мови,
спілкуватися, ділитися з людьми
своїми враженнями, радістю.
Хіба це не радість – ходити щедрою землею, вслухатися у
поскрипування снігу, шелест листя,
шепіт трав! Хіба це не щастя – любити
маму, разом з друзями усміхатися
сонечку і людям? І вміти про все це
розказати? Але як?
Послухайте підслухану розмову вранці.
- Доброго ранку, синочку! Ти вже
встав?
- Встав, встав, А тобі що?
- Як тобі спалося? Що снилося?
- Ну чого причепилася з самого
ранку?
- Та я ж нічого, мій хороший! Іди ж
, синочку, снідати.
- Дай спокій! Я ще маю час. Не
спішу.
Бесіда з учнями.
Вам сподобалася розмова?
А чому?
Чи є у нашому класі такі, що
впізнали б себе у цій розмові?
2. Передача
«Поради щодо спілкування»
1.
Мовленнєвий розвиток
Вивчення прислів’їв:
v Ласкаве слово – як день ясний.
v Розквітне навіть старий клен, коли ти скажеш «Добрий
день!».
v Хороше словечко лежить недалечко.
Каліграфічна
хвилинка. Запишіть каліграфічно одне з них.
2. «
Як правильно вживати?»
-
Неправильне
закресли.
Вибачте
мене – вибачте мені
Всього
доброго – на все добре
Значно краще – далеко краще
Досягти результатів – добитися результатів
Добре почуватися – добре себе почувати
3.
Вірш «Ввічливість»
З
привітанням «Добрий ранок!».
Щиро скажеш ти «Привіт!»
-
усміхнеться цілий світ.
Слово «дякую»,
мій друже,
свідчить, що ти гречний дуже.
«Вибачте» - магічне слово,-
скрасить ввічливу розмову.
Якщо дружиш ти з «
будь ласка»,
То життя неначе казка.
«На добраніч!» у розмові
сни дарує кольорові.
Між людьми завжди в пошані
ті, хто ґречні і
слухняні.
-
Які слова ввічливості ви почули?
-
Чому вчить цей вірш?
-
Які правила ввічливих
співрозмовників можемо назвати?
Етикет
– це установлені норми поведінки і правила ввічливості.
3.Передача «Покращ настрій рідній людині»
Робота в парах (Складання усних діалогів ).
Складіть діалоги, ускладнюючи їх звертаннями, вставними словами та
однорідними членами речення.
1 пара Скласти усний діалог на тему: «Зранку вдома» відповідно до етикетних
норм, на відміну від того, що почули на початку уроку.
2 пара Ситуація. Повертаєтеся зі школи додому. Хто зустрічає вас?
3 пара Ситуація: Після смачного обіду.
Орієнтовні діалоги:
-Доброго ранку,
мамусю!
- Доброго
ранку, синочку!
- Ти моя рання
пташко, чим це так смачно пахне?
- Вгадай!
- Невже млинці
з вишнями?
- Так, твої
улюблені.
- Ти, справді,
найкраща в світі мама!
– Добридень, бабусечко!
– Добридень, онучко! Як успіхи в школі?
– Дуже добре! Отримала сьогодні «одинадцять» з української мови!
– А що ви сьогодні вивчали?
– Ми читали текст про природу, робили за ним вправи. Там розповідалося про ліс, звірів, гриби та ягоди тощо! - А як твоє здоров’я, бабусю?
– Вже краще, ніж було. Вже й вареничків тобі наварила. Скуштуєш?
– Добридень, онучко! Як успіхи в школі?
– Дуже добре! Отримала сьогодні «одинадцять» з української мови!
– А що ви сьогодні вивчали?
– Ми читали текст про природу, робили за ним вправи. Там розповідалося про ліс, звірів, гриби та ягоди тощо! - А як твоє здоров’я, бабусю?
– Вже краще, ніж було. Вже й вареничків тобі наварила. Скуштуєш?
- Дякую, бабусю! Я тебе так сильно люблю!Ти у мене найкраща.
- Бабусенько, що у нас сьогодні на обід?
- Борщ, картопля з котлетою та компот.
- От і добре. Я дуже люблю ваш борщ і котлети. Таких
смачних я ніде не їв.
- Це тому що я їх готую з спеціальною приправою.
- А з якою?
- З любов’ю.
-Бабусенько, я вас дуже люблю!
-Дякую, дуже приємно.
- Діти у вічному боргу перед батьками. Усе , що ми робимо в житті, треба
робити так, щоб батьки нами пишалися. Потрібно говорити їм добрі слова
тоді, коли рідні поруч.
4. Передача «З джерел народної мудрості»
-Що
таке прислів’я?
У тексті на картках є речення з прямою мовою.
Завдання: дібрати з довідки прислів’я , яке за змістом
відповідало б словам дідуся, і записати їх реченнями з прямою мовою . Поставити
розділові знаки і пояснити їх.
1 група.
Якось малий Петрусь прийшов до дідуся на пасіку і почав
кидати у вулик дрібні камінці. Бджоли вилетіли й покусали його.
… сказав дідусь Петрусеві. Після цього хлопчик більше
ніколи не дратував бджіл
Довідка:
Що посієш, те й пожнеш.
Як гукнеш, так і відгукнеться.
Наука не йде до бука.
Купив біду за свої гроші.
2 група.
Посварились якось ноги, руки, рот і очі. Що з того
вийшло? Як ноги не схотіли ходити, а очі
дивитися, руки працювати, рот їсти- усе тіло почало слабнути й сохнути. Тоді
всі зрозуміли, що нерозумно сваритися, і вони взялися разом до праці. Правду
кажуть старі люди…
Довідка:
Згода дім будує, а незгода руйнує.
Берись дружно- не буде сутужно.
В товаристві лад- усяк тому рад.
5.Передача «Малі мудреці»
Складіть речення-мудрість про своє спілкування з
батьками.
Запишіть його з використанням прямої мови та слів автора.
Наприклад: «Ніколи не перебивай у розмові своїх
батьків»,- вчила бабуся.
А: «П». «П»,- а.
А: «П?» «П?» - а.
А: «П?» «П?» - а.
А: «П!» «П!» - а.
Фізичний розвиток
Фізкультхвилинка
Руки в сторони та вгору
—
На носочки
піднялись.
Підніми голівку
вгору —
Й на долоньки
подивись.
Присідати ми
почнемо,
Добре ноги
розімнемо.
Раз — присіли,
руки прямо.
Встали — знову все
так само.
Повертаємося
вправно,
Все виконуємо
гарно.
Вліво-вправо
повернулись
І сусіду
усміхнулись.
6.Передача «Я тобі – ти мені»
Прочитати речення. Замінити подані речення на
речення з непрямою
мовою . (Вчитель читає речення з прямою мовою, а учні у
відповідь переробляють на непряму).
1)Один
стародавній філософ пояснюв:
«Людина
має слухати вдвічі більше, ніж говорити». 2) Мудрець наполягав: «Краще слухати, ніж говорити». 3) Дейл Карнегі
пропонує: «Будь уважним слухачем з початку і до кінця розмови. 4) Прислів’я
вчить: "Без сім'ї й без роду — хоч з мосту та в воду". 5) Народна мудрість каже: "Любов до батьків — основа всіх доброчинностей".6) Тато завжди наголошує: "Дружна сім'я гори зрушить". 7)В народі говорять: «Батьків шануй
– вовік не загинеш»
7. Передача «В гостях у Сухомлинського»
Прослухати тексти. Визначити чи це діалог, чи полілог.
Занедужала якось мати,
злягла. Послала сина в аптеку, щоб купив ліків.
Пішов син в аптеку, передає
записку, що мати написала.
- Зараз же приготую ліки.
Хвилин за п'ять, - каже аптекар.
- Поки ви приготуєте, -
відповів син, - я піду з хлопцями в футбол пограю.
- Ти людина з кам'яним
серцем, - прошепотів здивований аптекар».
А
серце тобі нічого не наказало?
Андрійко
прийшов зі школи і побачив заплакану матір. Він поклав книжки й сів за стіл.
Чекає обіду.
- А тата відвезли в лікарню, - каже мати. - Занедужав батько.
- А тата відвезли в лікарню, - каже мати. - Занедужав батько.
Вона
чекала, що син занепокоїться, стривожиться. Та син був незворушний, спокійний.
Мати великими очима дивилась на Андрійка.
- А нам завтра до лісу йти, - каже Андрійко.
Мати великими очима дивилась на Андрійка.
- А нам завтра до лісу йти, - каже Андрійко.
-
Завтра ж неділя.
- Учителька
наказала, щоб усі прийшли до школи о сьомій ранку.
- То
куди ж ти підеш завтра? - запитала мати.
- До лісу... Як наказала вчителька.
- А серце тобі нічого не наказало? - спитала мати й заплакала.
- До лісу... Як наказала вчителька.
- А серце тобі нічого не наказало? - спитала мати й заплакала.
Іменинний
обід
У Ніни велика сім'я: мати,
батько, два брати, дві сестри й бабуся.
Ніна найменша: їй восьмий рік.
Бабуся - найстарша: їй вісімдесят два роки. У бабусі тремтять руки. Несе ложку
бабуся - ложка дрижить, крапельки падають на стіл.
Скоро у Ніни день народження.
Мама сказала, що на її іменини у них буде святковий обід. На обід Ніна нехай
запросить подруг.
Ось і настав цей день. Мама
накриває стіл білою скатертиною. Ніна подумала: це і бабуся за стіл сяде. А в
неї ж руки тремтять.
Ніна тихенько сказала мамі:
-Мамо, хай бабуся сьогодні за
стіл не сідає.
- Чому? - здивувалась мама.
- В неї руки тремтять. Крапає
на стіл.
Мама зблідла.
Не сказавши жодного слова,
вона зняла зі столу білу скатертину і сховала її в шафу.
Довго сиділа мовчки, потім
сказала:
-У нас сьогодні бабуся хвора.
Тому іменинного обіду не буде. Поздоровляю тебе, Ніно, з днем народження. Моє
тобі побажання: будь справжньою людиною.
Втрачений день
Увечері батько запитує своїх дітей:
- Розкажіть, як ви сьогодні прожили день.
- Розкажіть, як ви сьогодні прожили день.
Юрко відповів:
- Я сьогодні посадив дерево.
- Я сьогодні посадив дерево.
Батько сказав:
- Ти сьогодні добре прожив день.
- Ти сьогодні добре прожив день.
Миколка відповів:
- Я сьогодні зайчика намалював.
- Ти теж непогано прожив день, - сказав батько.
- Я сьогодні зайчика намалював.
- Ти теж непогано прожив день, - сказав батько.
Петрик відповів:
- Я сьогодні у м'яча грав... І морозиво з'їв.
- У тебе сьогодні втрачений день, - посмутнів батько.
- Я сьогодні у м'яча грав... І морозиво з'їв.
- У тебе сьогодні втрачений день, - посмутнів батько.
Чому тато так сказав?
Що означає «недаремно прожити день»?
Скільки осіб бере участь у розмові?
Це діалог чи полілог?
8.Передача «Шкільна сміхопанорама»
-А зараз відпочиньте і послухайте діалоги про смішні
випадки зі шкільного життя. Скільки реплік у кожному діалозі?
-Сергію, знайди, будь ласка, дієслово у реченні «Хлопчик
відпочиває».
-Тут немає дієслова.
-Чому?
-Дієслово відповідає на питання «Що робити?», а хлопчик
нічого не робить.
***
– Сергійку, що таке пряма мова?
– Це коли людина про щось говорить прямо й відверто.
– Наприклад?
– Я на сьогодні не вивчив правила про пряму мову.
– Це коли людина про щось говорить прямо й відверто.
– Наприклад?
– Я на сьогодні не вивчив правила про пряму мову.
9. Передача «В гостях у казки» .
-
В кожній сім’ї люблять читати й переказувати казки. Зараз
ми будемо працювати з реченнями із казки. Вам треба буде відгадати з якої саме.
Колективна робота
Вправа 2. Цифрове кодування. Код: 1. «Пм», --
са. 2. Са: «Пм».
1. «Хто
відгадає мою загадку, того й корова буде», -- каже їм пан. 2. Вона й
питається: «Чого
ви, тату, зажурилися, що пан казав?» 3. «Неси твоїй дочці цей льон, та нехай вона його
вимочить, висушить, поб'є, попряде й витче сто локіт полотна», -- сказав пан, подавши стеблинку льону. 4. «Не журіться,
тату,— все буде гаразд. Підіть купіть мені живого зайця», -- сказала дівчина. 5. Приходить отак до пана в двір, а пан як побачив, що
вона так іде, та й каже своїм слугам: «Прицькуйте її
собаками!»
Код: Взаємоперевірка.Код: 1,2,1,1,2
- Так, це казка
«Мудра дівчина». Які відносини між донькою і батьком?
10.Передача «Юні редактори»
Робота на
дошці
Прочитайте текст. Відредагуйте та запишіть
його формі діалогу.
Мамо, привіт! Добрий день, Марійко! Як справи у школі? Усе гаразд,
мамо. Що нового ти дізналася сьогодні на уроках, Марійко? Про дятла, мамо. А що
ж саме розповідали про дятла, Марійко? Що дятел лікує дерева в лісі, що дятел
дістає з-під кори дерев хворих комах …
11.Передача “Бліц-інтерв’ю”.
Вчитель: Ці слова для вас малознайомі. Наші журналісти опрацювали матеріал і зараз пояснять, що вони означають.
Бліц – перша частина цього слова вжита в значенні “дуже швидкий”.
Інтерв’ю – бесіда з якою-небудь особою для радіо чи телебачення.
Отже, бліц-інтерв’ю означає – швидка бесіда чи відповідь.
Відповідь записати в зошити.
Вчитель: Ці слова для вас малознайомі. Наші журналісти опрацювали матеріал і зараз пояснять, що вони означають.
Бліц – перша частина цього слова вжита в значенні “дуже швидкий”.
Інтерв’ю – бесіда з якою-небудь особою для радіо чи телебачення.
Отже, бліц-інтерв’ю означає – швидка бесіда чи відповідь.
Відповідь записати в зошити.
1.
Розмова двох осіб це – … (діалог).
2.
Розмова декількох осіб одночасно без
вказівки на автора це – … (полілог).
3.
Перед реплікою ставиться … (тире).
4.
Пряма мова завжди береться в … (лапки).
5.
Після слів автора перед прямою мовою
ставиться …(двокрапка).
6.
Кожна репліка починається з нового
… (рядка).
7.
Пряма
мова завжди пишеться з …(великої
літери).
8.
Після
прямої мови перед словами автора ставиться …(тире).
Підсумок уроку.
Продовжити речення:
«Сьогодні на уроці я вивчив … , навчився…»
« Найбільше мені сподобалося…»
Побажання собі, однокласникам, учителю.
Оцінювання індивідуальне і колективне, аргументація оцінок.
Домашнє завдання.
1.Скласти 4 речення з прямою мовою.
2.Скласти діалог з однокласником, другом «У бібліотеці»
Завдання до уроку на тему: «Пряма мова.Діалог»
3.Передача «Покращ настрій рідній людині»
Робота в парах (Складання усних діалогів ).
Складіть діалоги, ускладнюючи їх звертаннями, вставними словами та
однорідними членами речення.
1 пара Скласти усний діалог на тему: «Зранку вдома» відповідно до етикетних
норм, на відміну від того, що почули на початку уроку.
2 пара Ситуація. Повертаєтеся зі школи додому. Хто зустрічає вас?
3 пара Ситуація: Після смачного обіду.
4.
Передача «З джерел народної мудрості»
-Що
таке прислів’я?
У тексті на картках є речення з прямою мовою.
Завдання: дібрати з довідки прислів’я , яке за змістом
відповідало б словам дідуся, і записати їх реченнями з прямою мовою . Поставити
розділові знаки і пояснити їх.
1
група.
Якось малий Петрусь прийшов до дідуся на пасіку і почав
кидати у вулик дрібні камінці. Бджоли вилетіли й покусали його.
… сказав дідусь Петрусеві. Після цього хлопчик більше
ніколи не дратував бджіл
Довідка:
Що посієш, те й пожнеш.
Як гукнеш, так і відгукнеться.
Наука не йде до бука.
Купив біду за свої гроші.
2
група.
Посварились якось ноги, руки, рот і очі. Що з того
вийшло? Як ноги не схотіли ходити, а очі
дивитися, руки працювати, рот їсти- усе тіло почало слабнути й сохнути. Тоді
всі зрозуміли, що нерозумно сваритися, і вони взялися разом до праці. Правду
кажуть старі люди…
Довідка:
Згода дім будує, а незгода руйнує.
Берись дружно- не буде сутужно.
В товаристві лад- усяк тому рад.
5.Передача
«Малі мудреці»
Складіть речення-мудрість про своє спілкування з
батьками.
Запишіть його з використанням прямої мови та слів автора.
Наприклад: «Ніколи не перебивай у розмові своїх
батьків»,- вчила бабуся.
А: «П». «П»,- а.
А: «П?» «П?» - а.
А: «П?» «П?» - а.
А: «П!» «П!» - а.
6.Передача
«Я тобі – ти мені»
Прочитати речення. Замінити подані речення на
речення з непрямою
мовою . (Вчитель читає речення з прямою мовою, а учні у
відповідь переробляють на непряму).
1 1) Один стародавній філософ пояснюв: «Людина має слухати вдвічі більше, ніж
говорити». 2) Мудрець наполягав:
«Краще слухати, ніж говорити». 3) Дейл Карнегі пропонує: «Будь уважним слухачем
з початку і до кінця розмови. 4) Прислів’я вчить:
"Без сім'ї й без роду — хоч з мосту та в воду". 5) Народна мудрість каже: "Любов до батьків — основа всіх доброчинностей".6) Тато завжди наголошує: "Дружна сім'я гори зрушить". 7)В народі говорять: «Батьків шануй
– вовік не загинеш»
10.Передача «Юні редактори»
Робота на дошці
Прочитайте текст. Відредагуйте та запишіть його формі діалогу.
Мамо, привіт! Добрий день,
Марійко! Як справи у школі? Усе гаразд, мамо. Що нового ти дізналася сьогодні
на уроках, Марійко? Про дятла, мамо. А що ж саме розповідали про дятла,
Марійко? Що дятел лікує дерева в лісі, що дятел дістає з-під кори дерев хворих комах
…
Домашнє завдання.
1.Скласти 4 речення з прямою мовою.
2.Скласти діалог з однокласником, другом «У бібліотеці»
Комментариев нет:
Отправить комментарий